Menu

COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI

Agata Sosnowska, pisarka, szkoleniowiec, polonistka, studentka psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Prywatnie domatorka, zakochana w swojej rodzinie, wielbicielka książek i fanatyczka seriali. Uczy polskiego, pracuje nad thrillerem, pija kraftowe piwa, cuduje z daniami wegetariańskimi i robi wszystko, by życie jej i jej bliskich było pełne uśmiechu. Tu znajdziesz Agatowe rady, co czytać, co obejrzeć, ale i sporo refleksji nad życiem, gdzieś między jedną recenzją, a drugą. Zapraszam. Rozgość się u mnie.

C.J. Tudor - "Kredziarz", recenzja

dobrycoach

To jedna z tych książek, przy których czuję się, jakbym znowu miała kilkanaście lat i siedziała nad „To” Kinga, lub „Chłopięcymi latami” McCammona. Albo gdybym oglądała ukochany film z dzieciństwa „Stand by me” albo „Stranger Things”. Do pełni szczęścia brakowało mi chyba jedynie czekolady.

Kocham się bać, ale to już wiecie. „Kredziarz”, którego przeczytanie zajęło mi dosłownie dwie godziny, straszny nie jest. Dla mnie. Nie zapominajcie, że pierwszego Kinga przeczytałam w wieku 12 lat, a filmy Romero oglądałam ukradkiem, mając lat sześć. Jeśli nie przywykliście do konwencji grozy, możecie się trochę wystraszyć. Bo mamy w „Kredziarzu” wszystko to, co najsmaczniejsze w grozie, czyli trupy i nawiedzające bohatera duchy.

Ale od początku. Koniec lat 80 tych XX wieku. Paczka dzieciaków – Eddie, Gruby Gav, Mickey Metal, Hopp i Nicky. Jeżdżą na rowerach, grają w piłkę, robią wszystko to, co my też robiliśmy, żyjąc w czasach przedinternetowych. Paczka bohaterów przypomina wszystkie paczki, jakie znacie z tytułów wymienionych na wstępie. Nicky jest dziewczyną i każdy po trochu się w niej podkochuje. Podobieństwo do Beverly z powieści Kinga jest zarówno fizyczne (obie są rude), jak i życiorysowe (obie wychowywane są przez chorych psychicznie ojców, którzy się nad nimi znęcają). Mamy małe miasteczko, w którym życie toczyć się będzie swoim powolnym rytmem do czasu, aż pojawi się nowy nauczyciel. Jakiś czas po jego przybyciu Gruby Gav dostaje bowiem niepodpisany urodzinowy prezent – pudełko z kredami. To właśnie pan Halloran opowie Eddiemu o grze w symbole, które rysuje się kredą. Grze, która pochłonie dzieciaki i stanie się tajnym kodem porozumiewania się. Kodem, którego nie rozumie żaden dorosły. Żaden, z wyjątkiem Kredziarza.

Nikt nie wie, kim jest. Dzieciaki zaczynają jednak z czasem czuć, że są bacznie obserwowane. W miasteczku dochodzi do kilku tragicznych wypadków śmiertelnych. Atmosfera przygnębienia i mroku stopniowo ogarnia wszystkich i nadwyręża mocno przyjaźń bohaterów. A Kredziarz wszędzie zostawia swoje znaki, jakby dokładnie przewidział, co się stanie. Kim jest? Czy to on zamordował tajemniczą dziewczynę z lasu? Nagle miasteczko staje się areną wielu ludzkich dramatów, a dzieciaki zechcą jak najszybciej dorosnąć i wynieść się z rodzinnych stron.

Tyle, że każda historia musi mieć swoje zakończenie. W 2016 roku nasi bohaterowie znowu zmierzą się z tajemnicami z dzieciństwa. Po raz pierwszy będą musieli uczciwie odpowiedzieć przed sobą na pytanie: Kim jestem? Po raz pierwszy będą też musieli wyspowiadać się z tego, co wiedzą na temat przeszłości. I po raz pierwszy staną oko w oko z mordercą zdolnym do wszystkiego.

Przyznaję, że otoczka reklamowa, jaką zrobiono „Kredziarzowi” jest dla mnie mało zrozumiała, ponieważ jest to powieść tak podobna do Kinga (jest nawet wątek znany z trylogii „Pan Mercedes” i sporo podobieństw do „Przebudzenia”, ale nie będę spoilerować), do McCammona i Koontza (z wczesnej, jeszcze dobrej twórczości), że nazista książkowy mógłby się zdenerwować na ten brak oryginalności. Ja przeczytałam z sentymentem i radością, bo przypomniały mi się wszystkie ukochane filmy, seriale i książki. Dałam się wciągnąć w grę bohaterów z przyjemnością, traktując „Kredziarza”, jak dobrą formę relaksu. Nie powiem jednak, że jest to książka, po której zbierałam z podłogi szczękę. Niestety, znawca literatury grozy bardzo szybko rozszyfruje, co się stanie i kto odpowiada za okrutne wydarzenia w miasteczku. No dobra, przynajmniej za część z nich. Kilka wątków mnie zaskoczyło.

Widać, że C.J. Tudor bardzo inspiruje się Kingiem. Nie tylko w kwestii kopiowania wątków, ale także w kwestii prowadzenia narracji. King jest pisarzem panoramicznym – tak lubię go określać. W swojej twórczości porusza wiele ważnych dla opisywanych przez niego czasów spraw społecznych. W „Kredziarzu” pojawiają się wątki samotnego rodzicielstwa, czy też wątek walki Kościoła z aborcją. Stanowią one ciekawe tło dla głównych wydarzeń i lubię ten sposób prowadzenia narracji, gdy na drugim planie też można zatrzymać czytelnicze oko.

Polecam tę powieść nerdom takim, jak ja, czyli ludziom, którym frajdę sprawia banie się. Polecam ją dzisiejszym trzydziestoparolatkom, którzy mają sentyment do czasów dzieciństwa, gry w Pac-Mana i zbierania drobniaków na przejazd Diabelskim Młynem. Kilkugodzinna odskocznia od obowiązków, deszczowej aury wczesnowiosennej i telewizji, która niewiele ma do zaoferowania.

Więcej bestsellerów znajdziecie na stronie Księgarni! Pamiętajcie też, że Pogotowie Czytelnicze Taniej Książki trwa!!!! Kupujcie książki za grosze!!!!!

kreda

Brak książek w organizmie? Skorzystaj z KsiążkoTerapii w Pogotowiu Czytelniczym!

dobrycoach

Do Pogotowia Czytelniczego trafia pacjent w ciężkim stanie. Typowy kablówkowiec – mówi doktor do stojących obok pielęgniarek. Kiwają głowami ze zrozumieniem. Objawy zawsze są te same. Przedawkowanie telewizji kończy się zawrotami głowy, gorączką. Pacjenci, zapytani o objawy, mówią, że nie są w stanie myśleć. Że czują, jak ich mózg wypełnia plastelina. – Niedobór książek – komentuje doktor i wypisuje receptę. – Jaka tematyka pana interesuje? – pyta. Pacjent robi duże oczy i zaczyna się jąkać – Jak to jaka? – pyta. – No, co pan zwykle ogląda w telewizji? – pyta zniecierpliwiony lekarz. – Kryminały, komedie, filmy dokumentalne, wiadomości? Pacjent uśmiecha się. – Lubię się trochę bać na filmie. I filmy o zwierzętach też lubię – odpowiada. – Dobrze… - mówi lekarz i woła pielęgniarki.

Dwie dziewczyny ze znaczkami Pogotowia Czytelniczego wpiętymi w kieszonkę na piersiach zjawiają się niemal od razu. – W czym pomóc, doktorze? – pyta jedna z nich. – Literatura grozy, przyroda i książki o zwierzętach – mówi lekarz. Siostry szybko wymieniają tytuły, a lekarz notuje. – Dobra, tu ma pan receptę. Do zrealizowania w ramach KsiążkoTerapii tylko w Księgarni Tania Książka. Trzy razy dziennie po dwadzieścia stron do 13 marca. Jak się leki skończą przed trzynastym, wejść na stronę i domówić. I potem już profilaktycznie, newslettler, śledzić, zamawiać. Bo inaczej pan się wykończy! Trzynastego na kontrolę zapraszam – lekarz daje receptę.

Przy ciężkich chorobach tylko kuracja szokowa ma sens! Gorączkę kablówkowca da się zwalczyć jedynie książkami. KsiążkoTerapia trwa od 9 do 13 marca. Pogotowie Czytelnicze też ogarnęła gorączka – cenowa! Wszystkim chorym lekarze udostępnili 30 000 książek tańszych nawet o 40%! Czujesz, że coś Cię łamie? Czujesz, że jest Ci słabo? Na widok pilota do telewizora łapią Cię drgawki? Nie czekaj! Skorzystaj z pomocy Pogotowia Czytelniczego już dzisiaj!

To jednak nie wszystko!!!! Możesz wziąć udział w wyjątkowym konkursie, dzięki któremu uzyskasz jeszcze więcej książek! Każdy pacjent, który weźmie udział w akcji ratunkowej Pogotowia Czytelniczego, ma szansę wygrać kod rabatowy! Co trzeba zrobić? Wystarczy kupować ;) Zgarnij 8% rabatu za zakupy podczas Pogotowia Czytelniczego! Przez cały czas trwania akcji "Pogotowie Czytelnicze" Księgarnia sumuje wartość wszystkich złożonych przez Ciebie zamówień. Jeżeli po zakończeniu akcji ich suma przekroczy próg 119 złotych, to otrzymasz 8% rabatu na kolejne zakupy! Prawda, że to proste? :)

9 marca - 13 marca - tylko w Księgarni Tania Książka!!!!

TK_POGOTOWIECZYT1_1250x470

 

„Zbrodnie prawie doskonałe” – Iza Michalewicz, recenzja

dobrycoach
Pamiętam z dzieciństwa taki obrazek. Leżę nocą w łóżku u mojej babki i słyszę, jak obok gra telewizor. Nie mogę usnąć. Michał Fajbusiewicz przedstawia zbrodnię za zbrodnią. Pamiętam tę ciemność, pierzynę i nasłuchiwanie. Bardzo się bałam, a babka była przygłucha, więc dźwięk ustawiała bardzo głośno. Leżałam więc i zastanawiałam się nad tym, kto to jest morderca. Zastanawiałam się nad tym, co dzieje się po śmierci i nad tym, jak to jest być mordowanym. Miałam może osiem, dziewięć lat, nie więcej. Babka lubiła rozmawiać z koleżankami o zbrodni. Siedziałam obok, bawiąc się moją Barbie i nasłuchując. Ktoś komuś uciął głowę. Na wojnie moja babka jadła szczury, jej sąsiadka, zesłana z rodzicami w dzieciństwie na Sybir, potwierdzała, że chwytali żywe zwierzęta i jedli je surowe. Słuchałam tego, jako dziecko. I te historie mnie przerażały i fascynowały jednocześnie. Chciałam tego słuchać, chciałam zrozumieć, dlaczego ktoś ucina komuś głowę. Chciałam zrozumieć, co stoi za zbrodnią.

Nie czytasz książek? Lecz się!

dobrycoach
Na widok pustej biblioteczki kłuje Cię w sercu? Po skończonej książce masz napady lęku? A może drgawki utrudniają Ci zaparzenie melisy na uspokojenie, kiedy nie masz nic nowego do przeczytania? To oznaka, że cierpisz na niedobór książek! Na szczęście wiemy jak Cię wyleczyć! Już 9 marca Pogotowie Czytelnicze wkracza do akcji!Kiedy: Start już 9 marca 2018 roku

"Magiczna iskra. Twoja droga do kreatywnego życia" - Kajsa Ingemarsson, recenzja

dobrycoach
Książka, którą właśnie skończyłam czytać, poradnikiem dla poszukujących większych pokładów kreatywności w sobie z pewnością nie jest. Nie znajdziesz w niej też żadnych ćwiczeń, wskazówek, które mogą Ci pomóc w lepszym tworzeniu tego, co robisz lub co chcesz zacząć robić. Z tą kreatywnością byłabym ostrożna przy tytułowaniu najnowszej propozycji od pani Ingemarsson.

© COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci