RSS
wtorek, 20 września 2016
Jaume Cabre to autor, na którego miałam chrapkę czytelniczą już od dawna. Nie znałam jego poprzednich powieści, więc kiedy na rynku ukazał się "Cień eunucha", poprosiłam ukochaną Tanią Książkę o swój egzemplarz recenzencki.
Takie książki są na rynku potrzebne - i mówię to nie tylko, jako bibliofil, ale i jako coach. Mi pani Wilczyńska dała kopa motywacyjnego. I przypomniała o tym, co ważne.
poniedziałek, 12 września 2016
Partner koleżanki zapytał mnie ostatnio przy okazji rozmowy o pisaniu, czy wydałam już jakąś książkę. Gdy całe towarzystwo zakrzyknęło chóralnie "TAK!" popatrzył na mnie co najmniej zdumiony. No, tak. Spodziewał się zapewne, że osoba, która "już wydała książkę" wygląda, jak połączenie Małgorzaty Rozenek i księżnej Kate, nosi kapelusz i pije herbatę z filiżanki. A tu? Włosy niedbale zawiązane w kok, t-shirt poplamiony sokiem z jabłka, dresowe spodnie i dziecięca zabawka w ręku. I to zdumienie z jednej strony mnie wkurzyło, z drugiej zaś dało mocno do myślenia.
Ta książka zajmuje na moim regale szczególne miejsce. Już zaczęłam z niej korzystać na zajęciach z języka polskiego, przygotowując moich uczniów do zdania egzaminu na Kartę Polaka. Za osiem, dziesięć lat, przeczytam ją jeszcze raz, wspólnie z moją córką. Ta książka powinna się znaleźć w każdym warszawskim domu, a nawet w spisie lektur. Chociażby zamiast nudnego Sienkiewicza, czy narkotycznego Witkacego, co miał przeintelektualizowane wizje świata. Nie jestem nacjonalistką. Daleko mi do politycznych upodobań wszelakich. Nie podoba mi się zawłaszczanie symboliki Powstania i Polski Walczącej przez pewne ugrupowania. Słynna kotwica na kijach bejsbolowych. Moja fascynacja Powstaniem Warszawskim rodziła się latami, tak jak lata zajęło mi pokochanie Warszawy i nazwanie jej swoim miastem i swoim domem (mieszkam tu 14 lat).
poniedziałek, 29 sierpnia 2016
Każdy rodzic staje w końcu w sytuacji, kiedy dziecko trzeba na ten cholerny plac zabaw zabrać. Więc ładuje do wózka grabki, łopatki, wiaderka, piłeczki i jeszcze te małe, plastikowe Minionki, które mama wsadzi do nowo wybudowanego tunelu. Wodę do picia, banana i herbatniki. I idzie.
piątek, 12 sierpnia 2016
Lubicie kolorować? Ja tak! To mnie odpręża, pozwala uspokoić się i wyrównać oddech. Kolorowanie - poprzez ćwiczenie skupienia i uważności - to pewna przyjemna forma medytacji. Dla mnichów tybetańskich taką przyjemną lekcją jest układanie mandali, dla nas, ludzi Zachodu - ich kolorowanie. Czasem jednak mandale można zastąpić czymś innym, równie ciekawym.
"Koniec warty" to ostatni tom trylogii Mistrza Stephena Kinga. Nie liczcie na obiektywność. Jestem wręcz psychofanką amerykańskiego mistrza grozy, więc nie znajdziecie w tej recenzji złego słowa na temat najnowszej powieści pisarza :)
środa, 10 sierpnia 2016
Panią Puzyńską śledzę na Facebooku. Po pierwsze, dlatego, że kryminały kocham. Po drugie, z wielką przyjemnością śledzę rozwój polskiego kryminału. Po trzecie: kobiety w Polsce robią w literaturze rewolucję. Najpierw świetna Katarzyna Bonda, teraz inna Kaśka. Po czwarte: siadam do pisania mojej nowej książki (choć ja bardziej w stronę Kinga, niż Lackberg) i zwyczajnie uważam, że fakt, iż polskie kobiety piszą obecnie lepiej, niż mężczyźni, to dla mnie najlepszy motywator i inspiracja. Śledzę panią Puzyńską także dlatego, że to normalna babka, jak Ty, czy ja. Moja rówieśnica. Jest - tak samo, jak i ja - książkoholiczką. Zwykła dziewczyna z sąsiedztwa, za to z talentem na miarę światową. Kiedy więc na rynku ukazał się "Łaskun", oczywiste było, że poproszę ukochaną księgarnię Tania Książka o swój egzemplarz do recenzji!
sobota, 16 lipca 2016
To, że Facebook jest światem idealnym - Matrixem, w którym każdy z nas chciałby żyć, uderzyło mnie dopiero, gdy zostałam rodzicem. Nie lubimy smutasów, prawda? Nie podoba nam się, gdy ktoś pisze przykre rzeczy. Owszem, sama od takich ludzi uciekam, w myśl new age'owskiej filozofii, że zła energia przyciąga jeszcze więcej złej energii. Uciekam, jeśli widzę, że dana osoba pisze jedynie negatywne posty. Świat jest zły. Przemoc, głód, wojna, terroryzm, polityka, korupcja, bieda. Uciekam od takich. Ostatnio jednak coraz częściej uciekać zaczynam od tych super perfekcyjnie idealnych i pięknych oszustów.
poniedziałek, 11 lipca 2016
Co jakiś czas, ku mojej dumie, jestem pytana przez rozmaitych znajomych o to, co warto przeczytać aktualnie. W okresie wakacyjnym pytania pojawiają się częściej. Super, bo pogoda sprzyja lekturze na trawce, czy plaży. Aby ułatwić sobie zadanie i za każdym razem nie kopiować tej samej wiadomości, zrobię dla Was wpis. Co Wy na to?
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 26