Menu

COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI

Agata Sosnowska, pisarka, szkoleniowiec, polonistka, studentka psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Prywatnie domatorka, zakochana w swojej rodzinie, wielbicielka książek i fanatyczka seriali. Uczy polskiego, pracuje nad thrillerem, pija kraftowe piwa, cuduje z daniami wegetariańskimi i robi wszystko, by życie jej i jej bliskich było pełne uśmiechu. Tu znajdziesz Agatowe rady, co czytać, co obejrzeć, ale i sporo refleksji nad życiem, gdzieś między jedną recenzją, a drugą. Zapraszam. Rozgość się u mnie.

„Słynne ucieczki Polaków”, A. Fedorowicz – recenzja

dobrycoach

Sięgnęłam po tę książkę przede wszystkim za namową Kamila, który kocha historię i od dawna śledzi sylwetki osób, którym udało się zbiec przed śmiercią z miejsc zapomnianych przez Boga. I przeczytałam ją w jeden dzień. „Słynne ucieczki Polaków” to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy od komiksów Marvella wolą nasz świat i realnych bohaterów. Ale też i doskonałe narzędzie edukacyjne – jestem pewna, że lektura może zaszczepić w wielu dzieciakach miłość do historii. To książka, którą śmiało możecie polecać uczniom, znajomym nauczycielom, a także opowiadać o jej bohaterach (lub czytać wspólnie) własnym dzieciakom. Moja Pola jeszcze za mała, ale za jakiś czas z chęcią będę jej do snu snuć prawdziwe historie o dzielnych Polakach.

Mamy tu zatem trzech Polaków, którym udało się uciec z Syberii – Maurycego Beniowskiego, Rufina Piotrowskiego i Ferdynanda Ossendowskiego, później jednego z najsłynniejszych polskich podróżników. Mamy historię słynnego Złotego Konwoju, którym Polacy potajemnie przewozili polskie złoto, aby Hitler nie położył na nim swoich łap. Poznajemy historię śmiałków, którzy odważyli się uciec z Auschwitz w mundurach komando. Autor przedstawia niesamowitą historię buntu w Sobiborze oraz najsłynniejszych bohaterów, którym udało się uciec z więzień stalinowskich. Wśród opisywanych postaci znalazła się też Władysława Pawłowska – piękna i niesamowicie odważna i tragiczna postać (z pewnością materiał na osobną książkę!), która uciekła z gułagu.

Historie są krótkie, dzięki czemu książkę po prostu się połyka. Autor zamieścił sporo zdjęć, co dla miłośników historii będzie miłym bonusem (nie wiem, jak Wy, ale ja tam lubię sobie popatrzeć na stare fotografie).

Książkę tę polecić mogę także cudzoziemcom, którzy przygotowują się do egzaminu na Kartę Polaka. Polecam, a przy okazji zachęcam, by zobaczyć inne nowości od Taniej Książki. W imieniu Księgarni zapraszam!

blabla5blabla4

blabla2blabla1

blabla3

© COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci