Menu

COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI

Agata Sosnowska, pisarka, szkoleniowiec, polonistka, studentka psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Prywatnie domatorka, zakochana w swojej rodzinie, wielbicielka książek i fanatyczka seriali. Uczy polskiego, pracuje nad thrillerem, pija kraftowe piwa, cuduje z daniami wegetariańskimi i robi wszystko, by życie jej i jej bliskich było pełne uśmiechu. Tu znajdziesz Agatowe rady, co czytać, co obejrzeć, ale i sporo refleksji nad życiem, gdzieś między jedną recenzją, a drugą. Zapraszam. Rozgość się u mnie.

Marek Górlikowski, "Noblista z Nowolipek" – recenzja

dobrycoach

Byłam bardzo ciekawa tej książki. Józef Rotblat to postać mocno pomijana w naszej historii, co smuci. Jako Noblistów większość z nas potrafi wymienić co najmniej trzech. Na ilu listach znalazłby się człowiek, który dokonał więcej, niż ikona kultury noblistów, Skłodowska – Curie? Przypuszczam, że na zaledwie kilku.

„Noblista z Nowolipek” to książka, która ukazała się nakładem Znaku, a którą otrzymałam do recenzji od ukochanej Taniej Książki. Józef Rotblat to postać tragiczna. Za bardzo zapomniana przez nas, Polaków. „Friendly Alien”, jak nazywali go Brytyjczycy, zamknięty w sobie naukowiec, mieszkający w Liverpoolu. Gdy wybuchła wojna, zostawił w Warszawie wszystko. Żonę, której nigdy nie odnajdzie, rodzinę, która będzie wymagała od niego nadludzkiej pomocy i obarczała go odpowiedzialnością za wojenne nieszczęścia, których Józef – jako jedyny z rodziny, uniknął. Pracownię radiologiczną na Śniadeckich, przyjaciół z Wolnej Wszechnicy Polskiej. Wykorzystywany przez rządy i środowiska naukowe, stał się ofiarą własnej wiedzy i umiejętności. 50 lat po wybuchu nad Hiroszimą, wyznał, że nie wiedział nic o teście Trinity, o teście w Alamogordo, gdzie FBI testowało siłę bomby. Pracował na nią, nie wiedząc o tym, w jakim celu zostanie użyta. I nigdy nie pozbył się uczucia klęski, wiedząc, że jego dzieło wykorzystano na cywilach, że jego ciężka i obwarunkowana wieloma restrykcjami praca stała się narzędziem śmierci największym w historii ludzkości.

Tragiczna postać. Płakałam, czytając ten reportaż. I dlatego, że Rotblat został przez historię wyrzucony na margines i dlatego, że jego roszczeniowa rodzina bardzo mi się nie spodobała. I dlatego, że do końca życia nie wiedział, gdzie jest jego ukochana Tola. I dlatego, że stał się marionetką w rękach obcych rządów, ofiarą własnej wiedzy. Ale i dlatego, że do końca pozostał człowiekiem szlachetnym i skromnym. Mimo wszystkich tragedii, które go dosięgnęły, mimo piętna ojca zbrodni, Rotblat do końca życia walczył o to, by nauka nie była wykorzystywana przeciwko człowieczeństwu.

Wspaniala napisana i wyczerpująca książka. Jak dla mnie – idealny materiał na scenariusz filmowy. Polecam! Czyta się ją, jak fascynujący thriller. Bogata w źródła, wielowątkowa, wyczerpująca. I bohater, którego należy znać.

Więcej nowości od Taniej Książki znajdziecie na stronie Księgarni! Zapraszam!

rot1rot2rot3

 

© COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci