Menu

COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI

Agata Sosnowska, pisarka, szkoleniowiec, polonistka, studentka psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Prywatnie domatorka, zakochana w swojej rodzinie, wielbicielka książek i fanatyczka seriali. Uczy polskiego, pracuje nad thrillerem, pija kraftowe piwa, cuduje z daniami wegetariańskimi i robi wszystko, by życie jej i jej bliskich było pełne uśmiechu. Tu znajdziesz Agatowe rady, co czytać, co obejrzeć, ale i sporo refleksji nad życiem, gdzieś między jedną recenzją, a drugą. Zapraszam. Rozgość się u mnie.

"Inne światy" - antologia najlepszych polskich prozaików, recenzja

dobrycoach

Znacie prace Jakuba Różalskiego? Nie? To czas najwyższy, żebyście je poznali. Nie ma obecnie chyba innego artysty, który tak cudownie, magicznie i ostro zderza słowiańskość naszą potężną z wizjami technologicznej przyszłości. Uwielbiam patrzeć na jego dzieła. One pachną lasem, łąkami, zbożem. Niemal słyszę, jak kobiety przy sianokosach śpiewają. Czuję powiew wiatru. Zwyczajne, sielskie życie, polskość piękna. I ogromny strach. Bo za tym sielankowym pierwszym planem zawsze jest mroczne tło. Coś, co nam zagraża.

Postapokaliptyczne wizje świata pełnego robotów, mechanicznych potworów, zderzone zostają ze zwykłym życiem ludzi wsi. Jest w tym magia niesamowita. Tylko Beksiński taką magię potrafił stworzyć. I jest groza. Jest taki lęk, jak podczas czytania Kinga. Świadomość, że za ramieniem zawsze coś na nas czyha.

Przypatruję się twórczości Różalskiego z nieustannym zachwytem, dopowiadając historie do tego, co widzę. Na taką antologię, jak „Inne światy” (Wydawnictwo SQN) czekałam. Dziesięciu autorów, najlepszych polskich prozaików, sięgnęło po te dzieła i na ich podstawie stworzyło dziesięć unikalnych historii. Cóż to była za uczta, móc je czytać, jednocześnie podpatrując na ilustracje!

Mamy tu pająki, które wprawiają w obłęd. Mamy wilcze skóry. Mamy zabawę historią. Mamy wojnę. Mamy samotność bohaterów i mamy przemoc. Jest fantasy, jest historia. Są przenikające się światy. Czytając, trochę czułam się tak, jakbym oglądała „Black Mirror”. Wspaniała uczta!

No i jak pięknie wydana antologia! Cudowna, cudowna, cudowna! Nie mam innego słowa w sercu!

Szukasz czegoś na długie jesienne wieczory? Nawet się nie zastanawiaj. „Inne światy” to książka warta dźwigania w torebce, czy plecaku i warta każdych pieniędzy. Będę do niej wracać wiele razy, bo każde z opowiadań jest po prostu majstersztykiem. A przyjemność podglądania obrazów Różalskiego okiem Sylwii Chutnik, czy genialnego Jakuba Małeckiego, to po prostu bajka.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję ukochanej Księgarni Tania Książka. Więcej bestsellerów znajdziecie na stronie Księgarni. Zapraszam!

 rozal

A gratis wrzucam Wam kilka obrazów Jakuba Różalskiego. Prawda, że genialne?

jakubrozalski1920bloodyivansmallrozal2rozal3rozal4

© COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci