Menu

COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI

Agata Sosnowska, pisarka, szkoleniowiec, polonistka, studentka psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Prywatnie domatorka, zakochana w swojej rodzinie, wielbicielka książek i fanatyczka seriali. Uczy polskiego, pracuje nad thrillerem, pija kraftowe piwa, cuduje z daniami wegetariańskimi i robi wszystko, by życie jej i jej bliskich było pełne uśmiechu. Tu znajdziesz Agatowe rady, co czytać, co obejrzeć, ale i sporo refleksji nad życiem, gdzieś między jedną recenzją, a drugą. Zapraszam. Rozgość się u mnie.

OUTSIDER, S. King - recenzja

dobrycoach

Od razu mówię - nie spodziewajcie się tutaj grozy, Drogie Dzieci. "Outsider" to powieść, stanowiąca wielki hołd wobec mitów amerykańskiej popkultury. I jeśli tak ją potraktujecie, będziecie zadowoleni. Mamy więc na początek coś, co lubię najbardziej, czyli amerykańskie miasteczko. Takie wiecie, z ładnymi trawnikami, dziećmi na rowerkach, paniami w pulowerkach, lokalną burgerownią i stadionem, na którym co weekend zbiera się cała społeczność. Jakaś część mnie zawsze już będzie marzyć o życiu w takim miasteczku. Bo ta bardziej racjonalna Agatka wie, że w takiej społeczności zawsze jest jakiś brud za piękną fasadą. Morderca, demon, sekta. Znamy to z filmów i książek, prawda?

Jest i u Kinga. Oto Terry. Lokalna osobowość najwyższego zaufania społecznego. Trener młodzieży, aktywny uczestnik klubu książki, wuefista. Szanowany, lubiany. Doskonały ojciec i kochający mąż. Aż do czasu, gdy okazuje się, że zamordował brutalnie czternastolatka. Zamordował i zgwałcił. Wszystkie ślady wskazują na niego. W końcu widziało go aż czworo świadków. Stał w zakrwawionej koszuli. Dziwnie się zachowywał. Rozmawiał ze swoją ofiarą. Terry zostaje aresztowany na oczach całego miasteczka - podczas meczu, na którym pełni swoją stałą rolę trenera. Na oczach żony i córek. I tu fasada miasteczka rozsypuje się, jak tu u Kinga bywa. Nieważne, że są świadkowie (a nawet nagrania), którzy widzieli trenera w zupełnie innym mieście. Czy człowiek może przebywać w dwóch czasoprzestrzeniach jednocześnie? I kto mówi prawdę? Nauczyciele poświadczający, że Terry był z nimi na wycieczce i spał z jednym z nich we wspólnym apartamencie, czy lokalni mieszkańcy? Zanim prawda wyjdzie na jaw, dużo złego stanie się w miasteczku. Ja zdołałam większość przewidzieć, ale tym się nie sugerujcie, jestem książkowym nerdem i sporo wiem na temat motywów grozy w literaturze.

Bo mamy w "Outsiderze" motyw tajemniczego mężczyzny o twarzy z plasteliny. Wampira, który żywi się ludzkim strachem. Mamy meksykańską mitologię i przegląd kultury wampiryzmu. Mamy też boskie luchadore. I wreszcie mamy ją. Moją najukochańszą Holly. "Ousider" dzieje się już po śmierci Billa. Holly prowadzi sama agencję detektywistyczną, pracą lecząc samotność, traumy i tęsknotę za ukochanym. Zostaje polecona, jako była współpracownica Hodgesa, aby wyjaśnić sprawę tajemniczego morderstwa i niewinności (lub winy) Terry'ego. I to właśnie Holly staje się karabinem maszynowym powieści. Nadaje ton wydarzeniom. Jej samotność i traumy stają się największą siłą w walce z tajemniczym Outsiderem. Jest genialna. Z resztą, przeczytajcie sami ;)

"Outsider" to czytadło, które spodoba się głównie fanom Kinga. Jest tu kryminał, mrok, śledztwo, są wierzenia ludowe. Idealny odpoczynek gwarantowany! Polecam. A za egzemplarz recenzencki dziękuję Księgarni Tania Książka. Więcej bestsellerów znajdziecie na stronie Księgarni!

king123

© COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci