Menu

COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI

Agata Sosnowska, pisarka, szkoleniowiec, polonistka, studentka psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Prywatnie domatorka, zakochana w swojej rodzinie, wielbicielka książek i fanatyczka seriali. Uczy polskiego, pracuje nad thrillerem, pija kraftowe piwa, cuduje z daniami wegetariańskimi i robi wszystko, by życie jej i jej bliskich było pełne uśmiechu. Tu znajdziesz Agatowe rady, co czytać, co obejrzeć, ale i sporo refleksji nad życiem, gdzieś między jedną recenzją, a drugą. Zapraszam. Rozgość się u mnie.

"Pasażerka" Lisa Lutz, recenzja

dobrycoach

Spodziewałam się (już po samej okładce i opisie), że trafię w powieści "Pasażerka" na mroczny świat, który w literaturze uwielbiam. Zmyliło mnie także nazwisko - jest już Lutz w krainie kryminałów. Tymczasem znalazłam się w środku akcji trochę łotrzykowskiej, trochę kryminalnej, trochę przygodowej i trochę podróżniczej. Zdumiał mnie już początek powieści. Oto umiera Frank, mąż głównej bohaterki. Cóż robi wdowa, znajdując ciało męża, który nieszczęśliwie spadł ze schodów? Cieszy się, że nie będzie się więcej musiała męczyć z chrapaniem przy uchu i nieustannymi prośbami o to, by Frank obciął paznokcie u stóp. Szybko pakuje najpotrzebniejsze rzeczy, szczęśliwa, że oto dostała od losu szansę na nowo rozpocząć życie. Wyobraźcie sobie, że siadacie do lektury z założeniem, że spotkacie się w niej z psychopatami, widmami i ciemnymi alejkami, pełnymi trupów. I trafiacie na taki wstęp. Zaczęłam mocno zastanawiać się, czy aby na pewno nie trafiłam na komedię. Bo jest w "Pasażerce" sporo humoru. Tanya ucieka od trupa, od dotychczasowego, bogatego życia. Sytuacje, które ją spotykają, ludzie, którzy zjawiają się na jej drodze, to pasmo nieustannych niepowodzeń i pomyłek.

Tanya będzie musiała kraść, udawać kogoś, kim nie jest, ukrywać się, zastawiać pułapki, farbować włosy i robić wszystko to, co zobaczylibyście w najlepszym kinie akcji. Podczas lektury brakowało mi jedynie popcornu, bowiem czułam się, jak w kinie. I chociaż nie dostałam mrocznej historii, ubawiłam się przy tej powieści wspaniale. Polubiłam bohaterkę! Polubiłam to, jak jest odważna, jak łatwo przeistacza się z jednej roli w drugą, jak dzielnie radzi sobie z pustym portfelem, ukrytym w schowku starego cadillaca rewolwerem i dziwnymi postaciami, które stają na jej drodze. Ilość zaskakujących perypetii nie pozwala odłożyć tej powieści, dopóki nie doczyta się jej do końca. Genialna zabawa czytelnicza! Pomysłowo skonstruowani bohaterowie - czasem przypadkowi, czasem nie. Świetny wycinek życia amerykańskiej prowincji. Czułam się trochę tak, jakbym jechała z Tany'ą motorem przez USA, zahaczając o przypadkowe wioski i bary, gdzie na szybko trzeba zorganizować sobie (najczęściej uciekając się do nieuczciwych forteli) nocleg, jedzenie i alkohol. Ależ to była przygoda!

Tym bardziej, że "Pasażerka" nie jest jedynie powieścią o uciekinierce, którą policja mogłaby oskarżyć o zrzucenie męża ze schodów. To powieść o dziewczynie, na którą polują zwariowana pisarka, tajemniczy bandyci i zakochany facet z przeszłości. Tanya wcale nie jest znudzoną życiem kobietą z bogatego przedmieścia. Tajemnicza przeszłość i wydarzenia sprzed lat mają wpływ na to, kim jest i na to, że się ukrywa. Im szybciej dziewczyna ucieka, tym szybciej historia i tożsamość doganiają ją, coraz bardziej wpędzając w kozi róg. Im więcej ludzi na swej drodze Tanya spotyka, im więcej kradzionych tożsamości przybiera, tym bardziej odkrywa się przed światem. A tajemnica z przeszłości - świetna. Zakończenie - dla mnie mistrzowskie. Tanya to taka superbohaterka Marvella, tylko bez nadprzyrodzonych mocy. Ubawiłam się przy tej książce, wciągnęłam się w nią, polubiłam wszystkich bohaterów, nawet jednego upierdliwego policjanta z baru. Ta książka to znakomity materiał na film akcji. A jeszcze gdyby główną rolę zagrała Tatiana Maslany! Bo fanom serialu "Orphan Black" powieść spodoba się bardzo!

Polecam - idealny relaks. Połączenie komedii, powieści drogi, kryminału, sensacji. Znakomicie poprowadzona akcja, dynamika, ciekawi bohaterowie. I ta tajemnica z przeszłości, coraz bardziej odchylana przed czytelnikiem z każdym rozdziałem. Świetna zabawa! Musicie ją kupić!

Za egzemplarz recenzencki dziękuję ukochanej Księgarni Tania Książka. Więcej nowości znajdziecie na stronie Księgarni!!!!!

pasa

© COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci