Menu

COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI

Agata Sosnowska, pisarka, szkoleniowiec, polonistka, studentka psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Prywatnie domatorka, zakochana w swojej rodzinie, wielbicielka książek i fanatyczka seriali. Uczy polskiego, pracuje nad thrillerem, pija kraftowe piwa, cuduje z daniami wegetariańskimi i robi wszystko, by życie jej i jej bliskich było pełne uśmiechu. Tu znajdziesz Agatowe rady, co czytać, co obejrzeć, ale i sporo refleksji nad życiem, gdzieś między jedną recenzją, a drugą. Zapraszam. Rozgość się u mnie.

STEPHEN KING, RICHARD CHIZMAR - "PUDEŁKO Z GUZIKAMI GWENDY"

dobrycoach
Miasteczko Castle Rock, witaj! Dawno mnie u Ciebie nie było. I już myślałam, że sam Mistrz King o Tobie zapomniał, w końcu Derry ostatnio bardzo na topie ;) Czekałam na wieści o tym, co dzieje się u Twoich mieszkańców. Jakie koszmary tym razem zgotował im Twój ojciec z szaloną wyobraźnią. I wreszcie się doczekałam!

"Pudełko z guzikami Gwendy" to krótka historia - zaledwie 168 stron opowieści. A szkoda, bo byłaby z tego ciekawa powieść. Mój głód Kinga nie został zaspokojony, bo za szybko ją przeczytałam. Poza tym opowiadanie jest dobre. Zaspokoi każdego fana Mistrza, a może i nawet zainteresuje tych, którzy go jeszcze nie znają (o ile są na świecie tacy nikczemnicy!).

Oto przenosimy się w cudowne lato 1974 roku. Ach, ta moda na oldschool! "Stranger Things", "Dark", czy "It" zrobiły w popkulturze fantastyczny zwrot w kierunku starych, dobrych lat, kiedy ludzie byli kolorowo ubrani, żuli gumy balonowe, jeździli do kina samochodowego, nosili ortaliony i białe Najki i oglądali czarnobiałe horrory w telewizorach, które nawet nie śniły o pilocie. Najnowsze opowiadanie Kinga utrzymane jest w tym klimacie. A ja się w nim rozpływam, jak na dzieciaka "starych, dobrych czasów" przystało. Zatem znów jesteśmy w Castle Rock. Sporo się w tym - na pozór cudownym - miasteczku działo przez ostatnich kilkadziesiąt lat, prawda? Mamy Gwendy Peterson. Ma 12 lat i jest gruba. Tak gruba, że dzieciaki jej dokuczają, a sama Gwendy czuje się beznadziejnie, mimo tego, że ma całkiem fajną rodzinę i oddaną przyjaciółkę. Jest lato, a Gwendy, jak na wojowniczą dziewczynę przystało, postanawia zrzucić nadprogramowe kilogramy, więc biega. Schody Samobójców to miejsce idealne - stroma droga na szczyt, z którego - jak wskazuje nazwa - skoczyło już wielu mieszkańców Castle Rock. Gwendy biega, bo chce schudnąć. Chce, żeby durny Frankie wreszcie przestał jej dokuczać. I ma swoje marzenia, jak każda nastolatka. Więc biega.

Pewnego dnia spotyka przy codziennej trasie eleganckiego, tajemniczego mężczyznę, który daje jej nietypowy prezent (wnioskując po tytule opowiadania, nietrudno zgadnąć, jaki, prawda?). Od tej pory życie Gwendy zmieni się całkowicie. Małymi kroczkami wkradać się w nie zaczną niespodzianki duże i małe, co wpłynie nie tylko na samą bohaterkę, ale i na wszystkich ludzi, z którymi ma do czynienia - od rodziców, po przyjaciółkę, czy wrogów. Nie będę zdradzać fabuły, powiem tyle, że ta krótka opowieść to wspaniała okazja do przemyśleń na temat własnego życia. Czy naprawdę każde marzenie powinno się spełnić? Jaka jest cena idealnego życia? Czy jeden człowiek może wpłynąć na całą społeczność? Na ile kieruje nami jakaś niezidentyfikowana siła, a na ile sami ponosimy za nie odpowiedzialność? Mądra, zaskakująca opowiastka - nie tyle horror, co bardziej filozoficzna przypowieść w stylu oldschool. Napisana bardzo prostym językiem, oszczędna w opisach, formą przypominająca "Rok Wilkołaka" (i także ciekawie zilustrowana). Krótka zabawa z czytelnikiem, ale - jak tu u Kinga - zostajesz na końcu, Drogi Czytelniku, z pytaniem: Co byś zrobił, gdybyś miał swoje pudełko z guzikami? Który guzik odważyłbyś się nacisnąć?

Polecam fanom Mistrza, polecam osobom preferującym krótkie formy literackie, polecam nauczycielom licealistów (idealna lektura!). Zaś za egzemplarz do recenzji dziękuję, standardowo, mojej ukochanej Księgarni Tania Książka. Więcej nowości na stronie Księgarni. Zapraszam!

© COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci