Menu

COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI

Agata Sosnowska, pisarka, szkoleniowiec, polonistka, studentka psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Prywatnie domatorka, zakochana w swojej rodzinie, wielbicielka książek i fanatyczka seriali. Uczy polskiego, pracuje nad thrillerem, pija kraftowe piwa, cuduje z daniami wegetariańskimi i robi wszystko, by życie jej i jej bliskich było pełne uśmiechu. Tu znajdziesz Agatowe rady, co czytać, co obejrzeć, ale i sporo refleksji nad życiem, gdzieś między jedną recenzją, a drugą. Zapraszam. Rozgość się u mnie.

LETNI NUMER MAGAZYNU "KSIĄŻKI", CZYLI CO CZYTAĆ W WAKACJE?

dobrycoach
Wzięłam i się zaczytałam z zachwytem!

"Książki" to jest magazyn dla wszystkich książkożerców. Letni numer możesz zabrać ze sobą na plażę, do parku, czy pochłonąć go podczas jazdy pociągiem. Na rynku zalanym - dosłownie - magazynami, które prezentują słabą jakość, "Książki" wyróżniają się od formy, po samą treść.

 

W najnowszym numerze letnim znajdziemy wywiad z Colsonem Whiteheasem, autorem robiącej obecnie furorę „Kolei podziemnej”, książki porównywanej do „Stu lat samotności” Marqueza. Marcin Sendecki przedstawia nam ciekawy wycinek rzeczywistości codziennej twórców literackich – ich umiłowanie sportu. Dowiemy się, że Agatha Christie kochała surfing, zobaczymy zdjęcia boksującego Hemingway’a. Wojciech Orliński opowie nam o Lemie i o tym, co odkrył, pracując nad jego biografią. Prawdziwą gratką dla fanów będzie zestaw wszystkich dzieł mistrza wraz z ważnymi faktami, często mało znanymi, które to wpłynąć mogły w większym lub mniejszym stopniu na ostateczny kształt danej książki. Wielbicieli Philipa K. Dicka odsyłam do tekstu „Za dwa lata w Los Angeles”, w którym Łukasz Grzymisławski bierze pod lupę ekranizacje filmowe futurystycznych powieści pisarza. Ciekawy test także dla miłośników kina. Michał R. Wiśniewski w fantastycznym tekście „Żółw a sprawa polska” rozkłada historię i ewolucję literatury fantastycznej na czynniki pierwsze. Jaki to dobry tekst! Jaki bogaty w treść! Będę do niego wracać na lekcjach i na spotkaniach Klubu Książki, jaki rusza w mojej szkole od końca lipca.

Co w najnowszych „Książkach” mamy jeszcze? Historię Wandy Rutkiewicz, recenzję „Zobaczyć Łosia” wraz z porcją wiedzy na temat rewolucji seksualnej w literaturze, zestaw książek związanych z seksem – smaczny zestaw, bo Małgorzata I. Niemczyńska oferuje nam tu i Sylvię Plath i Nabokova i Kunderę i Redlińskiego, nic – tylko siąść i czytać, gdy na dworze letni skwar, skłania nasze myśli ku cielesnym uciechom. Mamy też wywiad z Isabel Allende, porcję wiedzy na temat tajemniczej wciąż dla nas Islandii – pióra W. Murek, no i coś, czym zachęcić do czytania można także najmłodszych – fantastyczny zestaw książek o życiu roślin, autorstwa O. Woźniak („O czym szumią [i śnią] wierzby”). Dla fanów fauny historia altanników, niewielkich ptaków, które stały się bohaterami książki „Rzecz o ptakach”. Sporo mamy w letnim wydaniu propozycji książek, których bohaterami są zwierzęta. A jeśli dla kogoś zwierzęta, czy rośliny wieją nudą, niech sięgnie po recenzję „Eat Me”, czyli naturalnej historii kanibalizmu, pióra W. Nowickiego. P. Tarczyński pisze o moim bohaterze, wspaniałym klinicyście i neuropsychologu, przyjacielu samego Łurii, Oliverze Sacksie. Genialny tekst „Miłość i śmierć Olivera Sacksa”, w którym – jako przyszły psycholog – zakochana jestem po uszy. Mamy też sporo ciekawych wywiadów. Całość zaś podana w kulcie do pięknego słowa, bogata w treść,  w fakty literackie, historyczne i kulturowe. „Książki” to najbardziej wartościowy magazyn na polskim rynku.

Kupicie go w cenie 9,99 zł. Lećcie do kiosku, czy najbliższej księgarni! Już!


 

 

© COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci