Menu

COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI

Agata Sosnowska, pisarka, szkoleniowiec, polonistka, studentka psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Prywatnie domatorka, zakochana w swojej rodzinie, wielbicielka książek i fanatyczka seriali. Uczy polskiego, pracuje nad thrillerem, pija kraftowe piwa, cuduje z daniami wegetariańskimi i robi wszystko, by życie jej i jej bliskich było pełne uśmiechu. Tu znajdziesz Agatowe rady, co czytać, co obejrzeć, ale i sporo refleksji nad życiem, gdzieś między jedną recenzją, a drugą. Zapraszam. Rozgość się u mnie.

Zbrodnia niedoskonała – obowiązkowo na jesienne wieczory

dobrycoach
Fanom zbrodni pragnę dziś polecić książkę wyjątkową. Stworzoną zresztą przez niebagatelny team. Oto Katarzyna Bonda, mistrzyni polskiego kryminału XXI wieku. I dr Bogdan Lach – profiler. Tak. Profilerzy wyszli właśnie z telewizora i amerykańskich seriali i stanęli tu, na polskiej ziemi. W Polsce jest to fach wciąż egzotyczny, nieliczne grono specjalistów zajmuje się profilowaniem. I to już, na starcie, czyni tę pozycję wyjątkową.

Jako mała dziewczynka uwielbiałam podglądać program „997”. Jako nastolatka marzyłam o tym, żeby zostać policjantką. Otoczenie szybko wybiło mi pomysły z głowy, babcia wmawiając, że jestem słabowita, reszta sugerując, że powinnam zostać nauczycielką polskiego, jak tata. Do dziś pewna część mnie żałuje tego, że jednak posłuchałam otoczenia. Pozostaje mi lektura. Kryminały kocham. Zbrodnie kocham. Te z historycznym tłem, politycznym często. Te z miłości. Te w afekcie. Te popełniane przez psychopatów. Zawsze interesowało mnie to, skąd pisarze biorą swoje opowieści. W jaki sposób udaje im się tak fascynująco pociągnąć fabułę, żeby czytelnik dał się zwieść.

Tymczasem okazuje się, że takie misterne scenariusze tworzy samo życie. „Zbrodnia niedoskonała” poświęcona jest największym zagadkom kryminalnym w Polsce, jakie rozwiązane zostały przez Bogdana Lacha. Katarzyna Bonda oprowadza czytelnika po profilerskich opowieściach, dodając od siebie potężną dawkę wiedzy. Zagorzały fan motywu zbrodni oraz kryminałów odnajdzie tu historię profilowania na świecie (czy wiecie, że pierwszy profiler to człowiek, który rozpracował zagadkę Kuby Rozpruwacza?), dowie się, jak sporządza się profil sprawcy. Gratisowo dostanie zagadkę, która ma na celu zbadać jego umiejętności profilerskie. Pozna największe polskie zbrodnie z motywem seksualnym, zbrodnie popełniane z zemsty, zbrodnie dokonane w poczuciu krzywdy, zbrodnie z motywem kradzieży, zbrodnie wynikające z zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Dowie się, w jaki sposób działali sprawcy i co doprowadziło do ich ujęcia. Jak często zadajesz sobie pytanie, gdy czytasz w wiadomościach o ujętym sprawcy, w jaki sposób ślad do niego doprowadził stróżów prawa? Ja zawsze. Naoglądałam się thrillerów amerykańskich – włos, ślad szminki na lustrze, odcisk podeszwy. Zawsze zastanawiałam się, ile w tym bajki, a ile prawdy. „Zbrodnia niedoskonała” odpowiada na każdą z moich wątpliwości i na każde z pytań. To pozycja, którą czytałam z wypiekami na twarzy. Dowiedziałam się z niej także tego, czy w USA naprawdę istnieje bogata baza danych o sprawcach, która w ciągu kilku minut pozwala sprecyzować listę podejrzanych z dokładnością 1:8. Nie myśl jednak, że Ci to zdradzę!

Ciało ofiary, miejsce zbrodni, życie ofiary – zawsze prowadzą do sprawcy. Profiler musi tylko odpowiednio wszystko odczytać. W „Zbrodni doskonałej” czytam o tym, jak swoich odkryć dokonuje, krok po kroku. Pozycją nie będą także zawiedzeni fani prozy pani Bondy. Odkryłam tu mnóstwo motywów, jakie pisarka wykorzystała w swych powieściach! Jako niedoszła policjantka i autorka jednego podręcznika o rozwoju osobistym, marzę o napisaniu kryminału. „Zbrodnia niedoskonała” pozwala mi psychologicznie przejść przez różne motywy zbrodni. Inspiruje ogromnie!

Jak na razie, ze wszystkich książek tej jesieni, ta pozycja trzyma się na pierwszym miejscu mojej listy lektur. Będę do niej wracać! Fani kronik kryminalnych – na jesień odłóżcie słabe magazyny. Dajcie się wciągnąć w świetnie napisany podręcznik, w świat polskiej policji, polskich zbrodniarzy i śladów, jakie dobry profiler zawsze odnajdzie.

Polecam z wypiekami na twarzy!

Wydawnictwo MUZA SA

Warszawa 2015,

str. 395.

Książkę do recenzji otrzymałam, dzięki uprzejmości TANIA KSIĄŻKA.© COACHA ZAPISKI, CZYLI WARSZTATY Z CODZIENNOŚCI
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci